Call of Duty: Black Ops 4, Activision, Blackout přináší novou mapu a bude celý duben zdarma

Blackout přináší novou mapu a bude celý duben zdarma

Battle royale v Alcatrazu nabídne svižnou akci a respawn nepřátel, mění se pravidla žánru?

2. 4. 2019
Název: Call of Duty: Black Ops 4 Vývojář: Vydavatel: Žánr: Datum vydání: 12. 10. 2018

Klíčem k úspěchu na bitevním poli žánru battle royale je vedle rozpočtu a velikosti vývojářského týmu především vlastní vize a odlišnosti, které pomohou hráčům v rozhodování, do které hry se pustit. Máme-li s bavit o těch největších, je vždy velmi snadné rychle určit, čím jsou unikátní, což současně rozhoduje o jejich úspěchu. Chcete-li vážnější pojetí a více map, je tu pro vás PUBG. Pokud vám jde o svižnou akci s neotřelým stavebním prvkem, sáhněte po Fortnite. A vyžíváte-li se v odlišných schopnostech hrdinů, případně se vám zamlouvá možnost respawnu, Apex Legends vám zaručeně sedne.

Trochu bokem však v porovnání s vedoucí trojicí stojí battle royale módy v posledních dílech slavných sérií Battlefield a Call of Duty, které jednak nefigurují samy o sobě a jednak jim nemohlo být ze zjevných důvodů věnováno tolik péče. V případě Firestormu z Battlefieldu V navíc hraje roli fakt, že byl uveden teprve nedávno a za mnohem vážnějšího konkurenta ostatním hrám byl považován Blackout z Black Ops 4, který se však dlouhou dobu nijak výrazně neměnil a neposouval vpřed. Od dnešního dne se ale tenhle stav mění a je vidět, že se vývojáři z Treyarchu ještě úplně nevzdali myšlenky, že by svým battle royalem oslovili i hráče nad rámec komunity kolem Call of Duty. Do Blackoutu totiž přibývá nová mapa ze Zombie režimu, zasazená na ostrov Alcatraz s nechvalně proslulou věznicí, a celý mód si navíc budete moci až do konce dubna zahrát zcela zdarma.

Ještě než se pustíme do toho, co mapa Alcatraz slibuje a jak by teoreticky mohla změnit pohled na žánr battle royale, zastavme se na chvíli u bezplatného přístupu. Hrát zdarma přes víkend, případně po celý týden, není nic neobvyklého a za poslední rok se podobné akce staly hojně využívaným marketingovým nástrojem. Jenže bezplatně zpřístupnit značnou část hry, která se stále oficiálně prodává za plnou cenu, je něco co signalizuje značnou odvahu, ale i možné problémy. Samozřejmě existují slevy, v rámci kterých lze získat Black Ops 4 i za polovinu původní ceny, přesto se bavíme o titulu, který vyšel v polovině loňského října a majitelé hry se mohou nyní cítit částečně zrazeni.

Na druhou stranu se ale Activision nikdy nepochlubil počtem hráčů, kteří aktivně Blackout hrají a vzhledem k tomu, že se na sociálních sítích tu a tam rozběhne debata, že zejména na PC trvá nashromáždění dostatečného počtu hráčů pro Blackout hodně dlouho, dá se realisticky odhadnout, že komunita (už) nebude bůhvíjak velká. Ostatně, několikrát jsem osobně mluvil o tom, že k uvolnění Blackoutu coby samostatné free-to-play verze dojde a na základě úspěchu Apexu a Fortnite by se tento krok jevil jako zcela logický. Jen pro jistotu ale připomínáme, že pro hraní Blackoutu na konzolích budete i v průběhu dubna potřebovat aktivní členství PlayStation Plus a Xbox Live Gold, zcela zdarma si tak zahrají pouze hráči na PC, kteří hru naleznou v launcheru Blizzard App (Battle.net).

Jak totiž tušíte, Alcatraz není, co se venkovního prostoru týče, nijak zvlášť rozlehlý a ani vzdáleně se nedá srovnat s mapou Sanhok z PUBG, považovanou za klaustrofobickou

Teď už ale k samotnému Alcatrazu, který bude dostupný od 2. dubna na PS4 a o týden později také na PC a Xboxu. K dispozici je momentálně pouze trailer, který vyšel už včera a byl až do vyjádření vývojářů považován za aprílový žertík. Na ploše necelých dvou minut totiž můžete sledovat něco, co režim battle royale připomíná jen zdánlivě a do určité míry popírá, jak se podobné hry hrají. Jistě, kořením všeho je akce, ale Alcatraz funguje přibližně tak, jako kdyby všichni hráči měli v jiných hrách skočit jen do jedné konkrétní lokace. Ne jen vybraná skupina odvážlivců, ale opravdu úplně všichni, což minimálně znesnadňuje úvodní fázi, ve které si obstaráváte vybavení. Jak totiž tušíte, Alcatraz není, co se venkovního prostoru týče, nijak zvlášť rozlehlý a ani vzdáleně se nedá srovnat s mapou Sanhok z PUBG, která je sama o sobě považována za klaustrofobickou. Nehraje v tom roli ani fakt, že komplex věznice má několik pater a v součtu nabízí prostoru ažaž, vzhledem k tomu, že na začátku budou muset všichni skočit na jedno místo a pustit se do velmi těsné akce.

I z toho důvodu začali hráči spekulovat nad tím, co přesně znamená hláška – squad redeploying – která zazní kolem 20. vteřiny a logicky velmi rychle došli k závěru, že na Alcatrazu bude povoleno respawnování, podobně jako v Apexu. Ostatně, i odpověď – good as new – této domněnce odpovídá a můžeme se tak začít těšit na razantní změnu pravidel. Pořád ale musíme brát do úvahy velikost Alcatrazu, kde by se možnost oživení mohla začít nepříjemně dotýkat pravidel tradičního deathmatche, případně jeho týmové varianty, který eliminuje riziko smrti a s tím spojenou nutnost postupovat obezřetně. V souvislosti s Blackoutem ale jde zcela bez pochyb o přímý záměr a snahu ozvláštnit Blackout natolik, aby se k němu hráči vrátili a pokud možno přivedli i své přátele.

Jestli tenhle krok Treyarchu, potažmo Activisionu vyjde, se začneme dozvídat už dnes v podvečer, podotýkáme ale, že součástí dubnové akce je přístup i k původní mapě a tradičnějšímu pojetí battle royale, takže nemusíte mít obavy, pokud si nejste úplně jistí svými schopnostmi a raději jste měli trochu klidu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru