BioShock 4, 2K Games, BioShock 4 se vyrovnává s problémovým vývojem

BioShock 4 se vyrovnává s problémovým vývojem

Projekt byl čtyřikrát restartován, teď se má průběh prací zlepšovat. Dočkáme se v roce 2025?

Zdroj: 2K
19. 5. 2023
Název: BioShock 4 Vývojář: Vydavatel:

O novém BioShocku se už mluví pěkných pár let, konkrétně v návaznosti na zprávy z roku 2019, kdy jsme se dočkali i oficiálního oznámení, že se na hře pracuje. Jenže i když se čas od času něco dozvíme, informace většinou pochází z neoficiálních zdrojů a naznačují, že hra je ještě daleko. To ostatně podtrhnulo i připojení Liz Albl coby hlavní scenáristky, s čímž se sama pochlubila loni v prosinci a nepřímo tak dala fanouškům indicii, že projekt zřejmě teprve skládá svůj příběh. Tentokrát se k nám ale dostává o trochu víc informací, opět ale z neoficiálního zdroje. Přichází s nimi insider vystupující pod přezdívkou Oops Leaks, který se v minulosti čtvrtému BioShocku věnoval a před rokem přinesl i zprávy o tom, že vývoj nepostupuje příliš dobře. I nyní bohužel nejsou jeho slova příliš povzbudivá.

Oops Leaks věnoval čtvrté hře, kterou sám již dříve označil jako BioShock Isolation, obsáhlé vlákno na Twitteru. Hned na úvod uvedl, že nebude příliš konkrétní z hlediska obsahu hry a že to je patrně to poslední, co o titulu píše. Podle jeho informací se nový BioShock ocitl ve „vývojovém pekle“, a to navzdory celkové výměně vedení. V létě 2022 měl být projekt už počtvrté restartován a i když podle něj zůstane zasazení stejné, hra se momentálně drasticky přepisuje. Navíc podotýká, že změna týmů a konceptů vývoji a samotnému titulu pochopitelně příliš nesvědčí, kromě toho má být práce velice neuspořádaná. S tím souvisí i špatný management a údajně přítomnost mnoha nezkušených vývojářů, kteří postrádají potřebnou praxi. Vliv pak měla v předchozích letech i pandemie a problém měl představovat i quebecký zákon 96 o užívání francouzského jazyka, který byl schválen před rokem – studio Cloud Chamber má pobočky v Novatu v Kalifornii a v Montréalu v Québecu.

Zrádným místem pak byl podle insidera samotný příběh, s nímž měli za ty roky scenáristé mnoho potíží. V minulých letech neměl být tým stojící za příběhem opakovaně schopen přinést scénář, který by byl hoden renomované značky, jakou BioShock bez pochyby je. Vzhledem k tomu, že byly předchozí hry po stránce příběhu a prací s postavami a textem oceňovány, jde nepochybně o výzvu. I z toho důvodu došlo k restartování vývoje. V tuto chvíli ovšem není jasné, zda se týmu s posilou v podobě výše zmíněné Liz Albl daří lépe. Co se týče restartů, i ty Oops Leaks zmiňuje. Do roku 2017 byla hra ve vývoji ve studiu Certain Affinity, kde šlo ještě o původní projekt s označením Parkside, pak už se k vývoji dostalo Cloud Chamber a od roku 2017 do roku 2019 se mělo pracovat na verzi se dvěma městy. Poté, až do roku 2022, byla údajně centrem dění Antarktida a nyní má mít vývoj ve svých rukách stále studio Cloud Chamber, ale od loňského léta už údajně pracuje na nové verzi hry.

V tuto chvíli máme tedy necelý rok po posledním restartu, kdy se mělo vše začít vracet do starých kolejí, přičemž Oops Leaks poznamenává, že v březnu byla obnovena ochranná známka studia Cloud Chamber. Společnost Take-Two pak má stále počítat s vydáním v roce 2025. „To však nic nemění na tom, že je nový Bioshock v limbu. Pokud nebude oznámen letos v létě, čeká ho s největší pravděpodobností totální clusterfuck a jeho šance na vydání v roce 2025, jak bylo původně plánováno, je nulová. Absence jakýchkoli novinek nebo oznámení akorát vytváří větší nejasnosti ohledně budoucnosti hry,“ píše Oops Leaks. Těžko říct, co může z dřívějších informací momentálně platit, ale více o hře naleznete jako vždy v našich starších článcích.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru