GreedFall, Focus Entertainment, Bigben kupuje autory očekávaného GreedFallu

Bigben kupuje autory očekávaného GreedFallu

Bitva mezi francouzskými vydavateli eskaluje, Focus zaostává a přichází o důležité značky

25. 7. 2019
Název: GreedFall Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 10. 9. 2019

Je tomu jen pár dní, kdy se Jirka ve svém preview doslova rozplýval nad hrou GreedFall od vývojářů ze studia Spiders, abychom si o pavoucích krátce na to povídali znovu. Tentokrát však v souvislosti s novým vlastníkem studia, kterým se – a ne zrovna překvapivě – stává francouzský vydavatel Bigben. Největší souputník společnosti Focus Home Interactive totiž v posledních měsících značně posiluje, kupuje jedno studio za druhým a snaží se naplnit ambiciózní vizi šéfa publishingu Benoîta Clerca. Loni v květnu se pro Games Industry nechal slyšet, že se chtějí v časovém horizontu tří až pěti let stát největším vydavatelem AA her v branži a nutno uznat, že jejich pouť nezačala vůbec špatně.

Co se týče francouzského studia Spiders, určitě stojí za zmínku, že nejde o žádné nováčky. Společnost byla založena už v roce 2008, má momentálně kolem 30 zaměstnanců a jejich hry pohání vlastní engine Silk. Na základě předchozí tvorby, kam spadají tituly jako Mars: War Logs, Bound by Flame a The Technomancer, se dá jednoduše vymezit, že jde o specialisty na akční RPG, což se budou snažit podtrhnout v již zmiňovaném GreedFallu. Ten se v obchodech objeví už během letošního září a popisovaná akvizice nevstoupila do původních plánů, v nichž jako vydavatel figuruje Focus. Všechny následující hry už ale budou v režii Bigbenu, vzhledem ke skutečnosti, že studio Spiders získali ze sta procent i s jejich značkami.

Spiders samozřejmě nejsou jediným novým studiem, které se do rodiny Bigbenu v nedávné době přidalo. V roce 2018 se vydavatel rozrostl hned třikrát, když postupně došlo na akvizice studií Cyanide, Eko Software a Kylotonn.

„Tato akvizice perfektně zapadá do naší strategie, posílit naše postavení v segmentu AA her. Nadšeně proto vítáme talentované lidi ze Spiders, kteří podpoří naší základnu vývojářů a budou se moci podílet na ještě ambicióznějších projektech než doposud,“ komentuje aktuální situaci ředitel Bigbenu Alain Falc. Z druhé strany se pak ozývají podobně nadšená prohlášení, konkrétně z úst zakladatelky a současné ředitelky Spiders Johanne Rousseau: „Stát se součástí skupiny Bigben je pro nás perfektní příležitostí, jak v kombinaci s dalšími kvalitními studii vylepšit naše možnosti a vytvářet ještě hodnotnější hry.“

GreedFall, Focus Entertainment, Bigben kupuje autory očekávaného GreedFallu

Proč potřebujeme Focus Home Interactive

Ačkoliv se může zdát boj na poli AA her pro někoho nezajímavý, snažili jsme se v nedávném komentáři vystihnout, proč jsou vedle těch největších her potřebné i ty menší, které mají obrovský potenciál a jejich hraní není o nic menším zážitkem. Navíc, právě díky titulům, které nevychází s takovými ambicemi, můžete posléze docenit kvality jiných titulů, ať už se bavíme o lepších, nebo o horších z nich. Více už ve zmiňovaném článku.

Jak už padlo v úvodu, Spiders samozřejmě nejsou jediným novým studiem, které se do rodiny Bigbenu v nedávné době přidalo. V roce 2018 se vydavatel rozrostl hned třikrát, když postupně došlo na akvizice studií Cyanide, Eko Software a Kylotonn. V prvním případě šlo o obchod za 20 milionů eur, když si Bigben pořídili tvůrce her jako Styx: Shards of Darkness, resp. aktuálního Call of Cthulhu. V případě Eko Software se pak jednalo o investici ve výši 8 milionů eur, která přišla zejména z pohnutek, rozšířit portfolio také o sportovní hry – Eko Soft momentálně pracuje na Rugby 20. A konečně Kylotonn, závodní specialisté, kteří se součástí Bigbenu stali v říjnu loňského roku, za sebou mají závodní hry jako TT Isle of Man, V-Rally a WRC a ihned po dokončení akvizice jim vydavatel přidělil vývoj dalšího dílu série Test Drive Unlimited.

Bít na poplach zatím není nutné, protože Focus nadále spolupracuje se studii jako Giants Software, Dontnod nebo Sumo Digital.

Sečteno podtrženo, Bigben momentálně vlastní 7 studií – 6 ve Francii a jedno v Kanadě – zaměstnává v nich téměř 300 lidí a 40 dalších pracuje v centrále Bigbenu a stará se o vydavatelské aktivity. Důležité je přitom doříct, že všechno, co Bigben z obchodního hlediska podniká, se přímo dotýká i zmiňovaného Focusu – druhý francouzský vydavatel, který dlouhou dobu platil za špičku – totiž s většinou jmenovaných studií spolupracoval v minulosti a jejich postupným skupováním ze strany Bigbenu o tato partnerství přichází. Bít na poplach zatím není nutné, protože i přes momentální ztrátu partnerství s Frogwares spolupracuje Focus nadále v případě jednotlivých her se studii jako Giants Software, Dontnod, Sumo Digital, Deck 13, Saber Interactive nebo Asobo. Na druhou stranu Focus ani jednoho z vyjmenovaných vývojářů nevlastní, budoucí svazky nelze stoprocentně zaručit, a jak se zdá – co Bigbenu chybí, to nahradí vlastní podobnou hrou. Dobrým příkladem jsou zmiňovaní Giants Software a jejich Farming Simulator, který sice stále vydává Focus, ovšem Bigben už rozjíždí vlastní iniciativu. A ačkoliv Farmer‘s Dynasty od Toplitz Productions nemusí zabodovat hned napoprvé, Focus musí být na pozoru.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru