BallisticNG, Neognosis, BallisticNG je milostný dopis fanouškům Wipeoutu

BallisticNG je milostný dopis fanouškům Wipeoutu

Tohle je dosud nejvěrnější duchovní nástupce závodní série od Psygnosis

18. 12. 2018
Název: BallisticNG Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 14. 12. 2018

Dnes už jsme vás na jednu nadějnou novinku, která na Steamu právě opouští program předběžného přístupu upozornili. RPG Atom ale není jedinou podobnou hrou, která stojí na sklonku roku za pozornost. Už 14. prosince vyšla plná verze futuristických akčních závodů BallisticNG, které představují to nejvěrnějších duchovních pokračování Wipeoutu, jaké jsem zatím viděl. Kultovní série od liverpoolského studia Psygnosis má dnes přirozeně řadu nástupců, jakými jsou třeba hry Formula Fusion, Fast RMX, Redout nebo Antigraviator. Některé připomínají více klasických Wipeout, jiné jeho pokračování, další konkurenční ságu F-Zero od Nintenda a pak je tu samozřejmě GRIP: Combat Racing, který pro změnu napodobuje proslulý Rollcage. Žádný z titulů ale nezašel ve snaze vystihnout původní hratelnost, podobu, design lodí a tratí i ozvučení Wipeoutu tak daleko jako BallisticNG.

Za vývojem titulu stojí dvoučlenné studio Neognosis, jehož název rozhodně nepřipomíná Psygnosis náhodou. Podle samotných autorů je BallisticNG milostným dopisem adresovaným původní trilogii Wipeout. Akční futuristické antigravitační závody hráče vezmou do roku 2159, přičemž stejně jako před lety se na bedně neumístí nutně ten nejrychlejší, ale spíš ten, kdo bude mít současně nejpřesnější mušku, protože tohle je kontaktní souboj plný projektilů, explozí, power-upů a podrazů. Těšit se můžete na velké množství variabilních tratí, které nás zavedou na nejrůznější místa v různou denní dobu a za různého počasí. Za výběrem okruhů nezaostává ani pestrá paleta závodních týmů a jejich unikátních strojů, přičemž do zápolení se můžete pustit v šesti různých režimech. Celá hra je přitom kompatibilní s VR a podporuje headsety Oculus Rift a HTC Vive. A pokud jde o platformy, k dispozici je novinka pro Windows, Mac i Linux.

Pokud si nepotrpíte na singleplayerovou kampaň, radost by vám mohl udělat split-screen multiplayer pro dva hráče, který si navíc poradí i s více monitory. Hra pro více hráčů v on-line podobě navíc funguje napříč platformami bez ohledu na to, jaký operační systém hráči používají. Soundtrack pak musí probudit nostalgii v nejednom pamětníkovi a nabízí tři hodiny hudby, která by docela dobře mohla klidně zaznít i v původním Wipeoutu. Kutily mezi hráči zase jistě potěší informace, že BallisticNG podporuje formou vývojářských nástrojů také modifikace. S trochou šikovnosti a trpělivosti tak třeba časem vytvoříte svou vlastní trať či vznášedlo. I když zatím novinka neslaví prodejní rekordy, za pozornost stojí, že 96 procent zákazníků ji hodnotilo na Steamu kladně. A to už o něčem svědčí.

Zdejších pětatřicet tratí včetně různých variant se má podle autorů vyznačovat tím, že jsou výsledek výhradně poctivé ruční práce. Do závodů se vydáte s jednou z 16 lodí, přičemž každá pochopitelně disponuje jinými vlastnostmi. BallisticNG je debutem studia Neognosis a pracovat se na něm začalo už v roce 2015. Určitě vás nepřekvapí, že novinka vzešla z komunity skalních fanoušků, kteří dodnes hrají a milují sérii Wipeout. Už kvůli tomu autoři věří, že jejich počin budou podporovat další loajální fanoušci a bude těžit z uživateli vytvářeného obsahu. Ostatně kromě zmíněných lodí a tratí můžete do hry importovat třeba i vlastní hudbu a zvuky, případně vytvořit úplně nový závodní režim.

BallisticNG, Neognosis, BallisticNG je milostný dopis fanouškům Wipeoutu

Legenda jménem Wipeout

První díl akční futuristické závodní série Wipeout vyšel v roce 1995 na PlayStationu a PC. O rok později se pak objevil i na konzoli Sega Saturn. Hit liverpoolského studia Psygnosis byl ale navzdory portům pro PC nebo dokonce Nintendo 64 vždy považován za hvězdu PlayStationu. I když poslední Wipeout s podtitulem Omega Collection vyšel v roce 2017, nešlo o plnohodnotné pokračování, ale kompilaci remasterů. Také na ní už nepracovali původní autoři. Dobrá hodnocení z recenzí si odnesla i pokračování z let 2002 až 2012 (Fusion, Pure, Pulse, HD, 2048). Navzdory tomu už se však žádné z her nepovedlo co do věhlasu dostihnout nebo dokonce překonat trilogii z let 1995 až 1999, kterou tvořil původní Wipeout, Wipeout 2097 a Wipeout 3. Wipeout 64 pro Nintendo 64 z roku 1998 nebyl špatný, ale stál tak trochu mimo hlavní proud. Sony získala studio Psygnosis do svého portfolia v roce 1993, tým ale vznikl už v polovině devadesátých let. V roce 2000 pak firma změnila jméno a stalo se z ní SCE Studio Liverpool. V srpnu 2012 byl tým uzavřen.

Na druhé straně se BallisticNG nestydí za své kořeny, a tak se otevřeně hlásí i k retro 3D stylizaci, která skloubila moderní efekty s low-poly modely. Smyslem je, aby hra působila nostalgickým dojmem, i když jde o novinku, což se myslím autorům povedlo na jedničku. Většinu nových efektů lze navíc modifikovat podle vašeho vkusu tak, aby výsledek víc připomínal klasiku, nebo naopak úplnou novinku, případně něco mezi tím.

BallisticNG se na Steamu v plné verzi prodává za symbolických 6,6 eur. Hru pohání engine Unity. Více informací o počinu najdete na Steamu, oficiálním webu a hlavně vlastní Wiki, kde dohledáte rovněž všechny podrobnosti o jednotlivých tratích, týmech, lodí, zbraních i módech.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru