Baldur’s Gate III, Larian Studios, Baldur’s Gate III získává první ocenění pro hru roku

Baldur’s Gate III získává první ocenění pro hru roku

Swen Vincke úspěch na Golden Joysticks nečekal. Vybízí další studia, aby pracovala na cRPG

Zdroj: Larian Studios
13. 11. 2023
Název: Baldur’s Gate III Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:
Datum vydání:
6. 9. 2023 (PlayStation 5)
2023 (Xbox Series S | X)

V průběhu víkendu proběhlo předávání cen Golden Joysticks, které by mohlo napovědět, jak se to bude mít s dalšími podobnými oceněními, jejichž udílení nás v tomto roce teprve čeká. Výsledky jsou zajímavé i proto, že letošní rok je právem považovaný za hodně silný, bavíme-li se o vydávání velkých očekávaných titulů, takže na dílčí i nejvyšší ocenění aspiruje celá řádka skvělých titulů. A nakonec, o cenách Golden Joysticks hlasují čtenáři, nikoliv odborná porota jako například u The Game Awards, takže i v tomto ohledu mají Zlaté joysticky trochu jiný rozměr. Nebudeme vás tedy déle napínat – cenu pro nejlepší hru roku získalo Baldur’s Gate III od vývojářů ze studia Larian, které ovšem bodovalo i v kategoriích nejlepší vyprávění, nejlepší vizuální design, nejlepší herní komunita a nejlepší PC hra roku. Swen Vincke, který si ocenění přebíral, jich měl doslova plnou náruč.

Cenu si přišel šéf Larianu převzít i se svými kolegy a hned na úvod potvrdil, že tohohle ocenění si bude vážit zejména proto, že o něm rozhodli hráči. „Pro ně jsme tu hru dělali a není nic lepšího, než změnit život někomu prostřednictvím hraní naší hry a vědět, že skrze ní mohou na chvíli uniknout z reality,“ řekl Vincke. Slavný designér v závěru své krátké řeči poděkoval všem a potvrdil, že tohle je přesně ten důvod, proč hry vyvíjí. V navazujícím rozhovoru s redaktory magazínu GamesRadar pak Vincke povzbudil vývojáře, aby se nebáli žánru cRPG a přinášeli další hry. „Věřím, že tady bude více her typu cRPG. Jsou to hry, které rád hraji a mnoho lidí z odvětví je na tom stejně. Takže pokud se takové hry objeví a nebudou mít příběh, který už známe, bude to skvělé,“ řekl Vincke a dodal, že se na nové cRPG opravdu těší. Připustil rovněž, že cenu za nejlepší hru roku nečekal právě z toho důvodu, jaké skvělé tituly letos vyšly, a to i v ranku her na hrdiny. Přesto ale Baldur’s Gate III dokázal porazit poslední Zeldu, Starfield nebo Final Fantsy XVI.

Faktem ovšem je, že Baldur’s Gate III nasadilo laťku opravdu hodně vysoko a je vyloučeno, aby hráči další podobné tituly nesrovnávali. V tomto ohledu to budou mít další vývojáři extrémně složité i z toho důvodu, že Baldur’s Gate III vznikalo coby třetí velký titul podobného rámce po dvou dílech Divinity. Na nich vývojáři z Larianu otestovali celou řadu postupů a mechanismů, díky komunitě je neustále vylepšovali a vrcholem jejich mnohaleté snahy – i značného rozpočtu – bylo právě Baldur’s Gate III. Pokud by to ale mělo zažehnout nějakou novou vlnu popularity cRPG, ani já bych se osobně příliš nezlobil.

Abychom vám ale nezůstali dlužní dalších oceněných, můžeme například vypíchnout, že například cenu za nejlepší rozšíření získal CD Projekt s Phantom Liberty, nejlepší VR hrou se stal Horizon Call of the Mountain, cenu kritiků získal na poslední chvíli Alan Wake II a nejlepším hercem ve vedoucí roli byl zvolen Ben Starr za hlas pro Clivea z Final Fantasy XVI. Kompletní seznam vítězů i nominovaných v jednotlivých kategoriích si můžete přečíst na webu GamesRadar.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru