Autoři Ratcheta testují rozšíření SSD v konzoli PS5

Autoři Ratcheta testují rozšíření SSD v konzoli PS5

Rychlost je prý totožná jako u interního úložiště. Druhé podporované SSD má Western Digital

Zdroj: Sony
30. 7. 2021

Společnost Sony si na včerejší den přichystala překvapivou, ale o to zajímavější zprávu. Již brzy hráčům umožní rozšířit si úložiště v PlayStationu 5 o další SSD, pro které japonští designéři připravili speciální slot. O této možnosti jsme věděli už od chvíle, kdy došlo na podrobnou rozborku konzole, Sony ale nenaznačila, kdy hráčům řešení problému s místem nabídne. O to dychtivěji chceme i my zjistit, jak rychlé úložiště bude, už jen proto, že se M.2 SSD neprodávají zrovna levně. A vzhledem k tomu, že firmware je momentálně dostupný v betě jen hráčům ve vybraných regionech, musíme se spokojit se zprostředkovanými výsledky testů. Za vděk ale můžeme vzít informacím od vývojářů z Insomniac Games, kteří se ve své poslední hře blýsknuly velmi rychlými načítacími časy. Ratchet & Clank: Rift Apart je proto ideálním kandidátem na prověrku, jak přídavné SSD funguje, a závěry vývojářů jsou pozitivní.

„Jsem nadšený, že první beta testeři dostali možnost otestovat M.2 SSD. Jsem si jistý, že veřejná beta vyústí v celou plejádu testů napříč různými hrami a disky, už teď ale mohu prozradit některé z našich výsledků z raného testování v Insomniacu,“ říká na Twitteru ředitel technologií Mike Fitzgerald. „Vypadá to dobře,“ hlásá pak optimisticky a vyjadřuje své přesvědčení, že Gen4 disky, které splní společností Sony stanovené požadavky, budou fungovat stejně dobře jako interní úložiště. Rozdíly jsou prý nerozeznatelné, což je pozitivní a v Rift Apart tím byly dosaženy stejně šílené loadingy, jak dodává Fitzgerald.

Varuje ovšem hráče, kteří by se pokoušeli do PS5 umístit disk, který by stanovené specifikace nesplňoval. „Zkoušeli jsme některé M.2 Gen4 disky, jejichž atributy se pohybovaly pod mírou doporučení, a zaznamenali jsme přibližně 15procentní pokles výkonu v místech, která jsou na SSD nejnáročnější,“ varuje Fitzgerald. Nejde prý o velký problém, ale hráči by měli být extra opatrní v tom, jaký disk si vyberou a naznačuje, že by měli raději investovat do těch nejkvalitnějších. V tomto ohledu ale nedává Sony žádnou záruku a momentálně neexistuje seznam oficiálně podporovaných disků, natož aby jim udělila certifikát.

Potvrzení podpory tak zatím přichází pouze od výrobců SSD, přičemž prvním, kdo se přihlásil s vhodnou variantou, byla společnost Seagate. Hráčům doporučuje svůj disk FireCuda 530, který nejen splňuje stanovené rychlosti, ale svou velikostí by měl padnout do slotu v konzoli. O den později se pak se svou vlastní variantou přihlásil i výrobce Western Digital se svým modelem WD Black SN850, který rovněž splňuje stanovenou specifikaci a do slotu se vejde i s heatsinkem. Prodává se ve variantách od 500 GB do 2 TB, přičemž nejlevnější 500GB variantu seženete v českých obchodech za přibližně 4000 Kč.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru