Frostpunk 2, 11 bit studios, 11 Bit Studios oznamují Frostpunk 2

Autoři Frostpunku 2 rázně vystoupili proti přeprodejcům

Jejich hra ještě ani nemá cenovku, a už se prodává na Kinguinu. Zastavte to, volá studio 11 bit

Zdroj: 11 Bit Studios
20. 8. 2021
Název: Frostpunk 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 20. 9. 2024

Před týdnem oznámili vývojáři z 11 bit studios pokračování strategie Frostpunk. Polský tým chce po sérii DLC k původní hře navázat něčím větším a doufá, že se mu podaří navázat na obrovský úspěch, který Frostpunk u fanoušků strategií vyvolal. Už nyní – tedy v době, kdy ještě neznáme datum vydání a ze hry jsme defacto nic neviděli, však musí vývojáři řešit problémy s přeprodejci herních klíčů, kteří se očividně nebojí vůbec ničeho. Na portále Kinguin, který podobně jako G2A umožňuje komukoliv nabízet zájemcům klíče, pocházející většinou odkudkoliv, jen ne přímo od vývojářů či distributorů, se totiž objevily předobjednávky Frostpunku 2 a lidé z 11 bit studios mohli jen nechápavě kroutit hlavami.

„My sami ještě neznáme cenu, dokonce nemáme ani žádné klíče a nějaký podělaný podvodníček už prodává Frostpunk 2 pod střechou dalších grázlů z Kinguinu,“ ptal se v šoku kdosi na oficiální twitterovém účtu hry. K dispozici je pochopitelně i obrázek, kde je Frostpunk 2 pro verzi na Epic Games Storu „k mání“ za 145 zlotých, a pokud byste hledali v tuto chvíli, našli byste na zmiňovaném portále klíč na Steam za cenu pohybující se kolem 830 korun. Prodejcem je portál G2Play, který ale spadá do rodiny Kinguin, k čemuž se ostatně hrdě hlásí už ve svém logu. Dále pak vývojáři poukazují na to, že nabídka předobjednávky Frostpunku 2 už má i uvedený rating komise PEGI, bez ohledu na to, že vývojáři dosud hru ke kontrole nezaslali a že je k nabídce klíče pro Steam přiložen trailer určený pro Epic Games Store. Celou situaci proto vývojáři označují za směšnou, ale náležitě nebezpečnou z toho důvodu, že jednak nikdo nákupem tohoto „neklíče“ nemůže mít garantováno, že jej nakonec skutečně obdrží a jednak dochází jen ke zmatení hráčů a zdánlivé legitimizaci něčeho, co legitimní rozhodně není.

Falešná předobjednávka pořád existuje. My z ní nic nebudeme mít a vy nemáte zaručeno, že hru obdržíte.

Před krátkou chvílí vývojáři poděkovali všem fanouškům a médiím, která své čtenáře o problému informovala a zdůrazňují, že jediné správné místo, kde o hru projevit zájem, je na GOGu, Steamu a Epic Games Storu. „Falešná předobjednávka pořád existuje. My z ní nic nebudeme mít a vy nemáte zaručeno, že hru obdržíte. Pokud máte rádi Frostpunk a myslíte si, že by vás mohl zajímat i Frostpunk 2, přidejte si hru do seznamu přání,“ odkazují vývojáři na zmiňované platformy. Celá kauza nicméně znovu otevírá nepříjemné téma, ve kterém se staví zájmy vývojářů a vydavatelů – legitimně prodávat své hry – proti překupníkům a v mnoha případech i podvodníkům, kteří z druhé strany vydělávají na klíčích v extrémních případech odcizených, v těch běžnějších případech na klíčích z promo akcí či nejrůznějších bundlů. Že jde o reálný problém, jsme psali opakovaně, do jedné z kauz pak byli zapleteni i čeští vývojáři z Wube Software, autoři Factoria. Ti požadovali po G2A své peníze zpět z neautorizovaných prodejů klíčů na jejich hru. Téma se však cyklicky vrací a bohužel u neinformované části hráčů, nebo spíš těch, kdo mají pocit, že cokoliv je na internetu, je zcela zdarma, stále nerezonuje dostatečně.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru