Aukci Nintendo PlayStationu nevyhrál Palmer Luckey

Aukci Nintendo PlayStationu nevyhrál Palmer Luckey

Konzole se vydražila za méně peněz, než kolik bylo nabídnuto předem a míří do muzea

9. 3. 2020

Už v průběhu loňského roku se začalo mluvit o tom, že raritní prototyp konzole Nintendo PlayStation půjde do světa. Její majitel Terry Diebold, který konzoli získal před lety za pouhých 75 dolarů, začal mluvit o aukci, o níž jsme vás v polovině února informovali v jednom z novinkových souhrnů. Současně s probíhající aukcí se pak začala skloňovat cena, šplhající se k astronomickým výším a jméno zakladatele Oculus VR Palmera Luckeyho. Ten v jednu chvíli tvrdil, že je zájemcem s nejvyšší nabídkou a zdálo se, že „drahý přehrávač hudebních CD“ připadne právě jemu. Majitelem se ale nakonec stal Greg McLemore, zakladatel portálů Toys.com a Pets.com, který za Nintendo PlayStation zaplatil i s 20procentním poplatkem 360 000 dolarů.

Nintendo PlayStation by se měl objevit příští rok na jaře a v létě na Univerzitě Jižní Kalifornie v rámci asijské výstavy zaměřené na videohry.

„Nehodlám tuhle mašinku pohřbít někde ve skříni, svoji vášeň o hry budu sdílet s ostatními,“ řekl nový majitel konzole v rozhovoru pro americký Forbes. „Jedna z oblastí, na kterou se zaměřuji, je evoluce hraní a zjišťování, nakolik byly videohry inspirovány původními arkádovými kabinety. Do tohoto prostoru se, myslím, Nintendo PlayStation skvěle hodí,“ dodává McLemore. Je přitom nutné dodat, že oba zmiňované internetové portály, které v devadesátých letech založil a následně během boomu kolem dot-com společností prodal, mu přihrály nemalé jmění a podle Forbesu odstartovaly McLemoreovu herně-sběratelskou vášeň.

Zdroj: Heritage Auctions

V jeho kolekci tak jsou například zátěžové stroje z konce 19. století, mechanický koník z 20. let minulého století, ale také první komerčně prodávaná arkáda Computer Space z roku 1971. Svoji sbírku pak McLemore pravidelně vystavuje na nejrůznějších akcích a nově získaný Nintendo PlayStation by se měl objevit příští rok na jaře a v létě na Univerzitě Jižní Kalifornie. Vedle toho si pak můžete o McLemoreově sbírce přečíst v jeho internetové encyklopedii, u které mohou zájemci o (nejen) videoherní historii strávit pěkných pár hodin.

Tím ale zajímavosti kolem samotné konzole a proběhnuvší aukce nekončí. Sám McLemore pro CNN uvedl, že vyjma vlastního domu se Nintendo PlayStation stal nejdražší věcí, kterou si kdy pořídil. Ničeho ale vzhledem ke svojí sbírce nelituje a je přesvědčen, že se nákup vyplatil. Ostatně, onen konkrétní kus konzole, která měla vzniknout na základě partnerství Nintenda a Sony, je s největší pravděpodobností posledním na světě, když se zbývajících 199 prototypů považuje za zničené či zcela ztracené. I proto se McLemore podle svých slov o konzoli zajímal už před lety a nabízel za ní 100 000 dolarů, na což však Diebold nebyl ochotný přistoupit. McLemore tak musel vynaložit téměř čtyřikrát více prostředků, aby Nintendo PlayStation získal, což ho ale ve výsledku nemusí tolik mrzet. Původní majitel totiž loni v prosinci mluvil o tom, že mu neznámý zájemce nabídl ještě před aukcí 1,2 milionů dolarů, čili to pro McLemorea mohlo dopadnout ještě mnohem hůř. Je ale samozřejmě nutné ptát se druhým dechem, nakolik byla informace o milionovém zájemci pravdivá a zda nešlo jen o způsob, jak zvednout vlnu zájmu a vyšroubovat částku co nejvýš.


Zdroj: Engadget

Na každý pád se ale uzavírá jedna zajímavá kapitola, a ještě zajímavější bude sledovat, kam se konzole dostane za dalších několik let. Na jejím příběhu navíc můžeme sledovat, zda cena raritního herního hardwaru stoupá jako u jiných starožitnosti, nebo jde jen o záležitost pro vyslovené fajnšmekry, kteří mají svůj strop a již nebudou nikým překonáni. Nakonec, jak řekl sám Luckey na Twitteru: „Nintendo PlayStation je vážně cool věc, ale znám jen hrstku další lidí, kteří by si ji skutečně cenili na 300 dolarů.“

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru