Ashen, Annapurna Interactive, Ashen

Ashen

Novozélandský David vyzve na souboj Goliáše Shadow of the Colossus

23. 5. 2018
Název: Ashen Vývojář: Vydavatel: Platformy: , Žánr: , Datum vydání: 7. 12. 2018

O portfoliu exkluzivních her na Xboxu One se v posledních letech říká, že v konkurenci Sony a Nintenda poněkud prořídlo. Není však pravdou, že by Microsoft nedokázal nabídnout žádné zajímavé tituly, které si mimo jeho platformy nezahrajete. Zejména když přistoupíte na premisu, že termín Xbox se stal synonymem i pro hraní původně exkluzivních konzolových titulů na PC. Jedním z nejzajímavějších kousků, který Microsoft považuje za svůj, navzdory tomu, že ho nevyvíjí ani nevydává, je nezávislé kooperativní open world akční RPG Ashen.

Na Ashen pracuje studio Aurora44 a vyjde pod hlavičkou firmy Annapurna Interactive, která se postarala třeba také o titul What Remains of Edith Finch. Tato společnost se specializuje na nezávislé hry s vyšší uměleckou hodnotou a spolupracuje například s autory hitů Katamari Damacy, Her Story nebo Monument Valley. Annapurna, která je divizí stejnojmenné filmové společnosti, už vydala také port Flower na iOS od Thatgamecompany či Kentucky Route Zero pro konzole.

V každém případě Ashen je fantasy, které je ve vývoji už od roku 2013 a Microsoft jej představil na E3 2015 jako svou konzolovou exkluzivitu v rámci programu ID@Xbox pro nezávislé autory. Ve hře se podobně jako v Shadow of the Colossus, k němuž často novinku hráči přirovnávají, chopíte hrdiny, který v depresivním světě pátrá po místě, které by mohl nazývat domovem. Jedním ze základních mechanismů, na nichž titul stojí, mají být přitom přitom mezilidské vztahy a vazby, které navážete s dalšími hráči. Pozvete neznámého kolegu k sobě ve snaze spojit síly?

Pokud tak skutečně učiníte, můžete si vzájemně pomoci. Ten, komu budete důvěřovat, může spočinout na moment u vašeho ohniště, anebo dokonce zůstat napořád. Když se k vám přitom někdo připojí natrvalo, zvýší se vaše šance na přežití díky jeho unikátním schopnostem.

3rd person akční RPG nás zavede do otevřeného světa, jehož krajinu nikdy nezalijí hřejivé sluneční paprsky. Veškeré okolní světlo namísto toho pochází ze sopečných erupcí, které pokryly místní prostředí dusivým popelem, jak už ostatně samotný název napovídá.

Ať už se rozhodnete přežít na vlastní pěst, anebo se spolehnete na vzájemnou pomoc s ostatními hráči, svých souputníků se nikdy úplně nezbavíte a budete na ně při svém putování narážet. Autoři varují, že každé setkání, jakkoli zdá být banální, může skončit katastrofou. Souboje mají být přísně závislé na stamině a znalost prostředí a trpělivost mají být vašimi nejcennějšími zbraněmi. V některých případech bude ale nejlepší vzít raději rovnou nohy na ramena.

Podobně jako v Colossu i v Ashen narazíte na některé osamělé obry, avšak také nejrůznější zvrácené noční tvory. A navzdory všeobjímající temnotě má příroda překypovat nejen faunou, ale i flórou, protože – jak už víme minimálně od Jurského parku – život si vždycky najde cestu.

Na své si tu přijde každý, kdo rád prozkoumává i bojuje. Nechybějí tu zbraně na blízko ani na dálku, ale samotný rozvoj postavy je daný především vybavením spíš než tradičními statistikami. Ashen si určitě zapamatujete i pro jeho osobitou stylizaci, která sází na jednoduchost a účelnost. Od počátku si přitom tým pohrával s tím, že vytvoří náročnou hru, ve které bude hrdina trpět žízní, a přírodní vlivy jako vítr budou představovat jednou pomoc, jindy překážku. Digitální kroky nás vezmou i do centrálního města, kde se budou postupně zabydlovat NPC, které zachráníte. S tím, jak město díky nim poroste, otevřou se vám i nové příběhy a úkoly.

Design světa, realistická geografie i ekosystém mají hráče povzbuzovat v kreativním řešení problémů a inteligentní hratelnosti. O samotném multiplayeru pak studio mluví jako o pasivním, který značí, že spolupráce s ostatními není povinná, ale dost možná se bez ní neobejdete. V každém případě právě kooperativní prvky by podle autorů měly pomoci titulu vystoupit z davu. Ashen nás zavede do rozlehlé otevřené krajiny i temných dungeonů, tam všude na vás číhá smrtící prostředí, jehož překážky bude snadnější překonat ve více lidech.

Designér hry Derek Bradely věří, že jde o klíčový element a středobod celého zážitku. Sám přitom zdůrazňuje, že každý titul je ovlivněn lidmi a prostředím, ve kterém žijí. Podobu světa tak měly pomoci utvářet i přírodní krásy Nového Zélandu, kde studio Aurora44 od roku 2013 sídlí. Rozlehlé pláně a sopečná krajina údajně reflektují hluboké spojení autorů s jejich rodnou zemí. A každý, kdo ji zná, nebo alespoň navštívil, to podle nich pozná. A první nadšené ohlasy hráčů, kteří už měli možnost si Ashen osahat, to prý potvrzují. Mimořádně zajímavým, ale také riskantním prvkem může být rozhodnutí autorů záměrně omezit hráčům možnosti vzájemní komunikace na gesta, což je u kooperativní hry hodně neobvyklé. Ashen má zcela postrádat hlasový i textových chat. Hráči dokonce nebudou mít ani obvyklé jmenovky, takže cizí hráč pro vás bude skutečně cizí.

Samotní vývojáři se překvapivě rozhodně nebojí srovnání s ostatními tituly, nejen hrami, ale i filmy a romány. Prostředí a pocit ze světa byl například ovlivněn knihou Cesta od Cormaca McCarthyho a stejnojmenným filmem. Pokud jde o souboje, jejich náročnost, vysokou rizikovost a nutnost hledět na vlastní výdrž autoři zase novinku hrdě přirovnávají k sérii Souls od FromSoftware.

Výtvarná stránka se pak kromě už zmíněného Colossa inspirovala také hrami Superbrothers: Sword & Sworcery EP nebo ságou The Legend of Zelda. Prvky multiplayeru si pro změnu vývojáři vypůjčili z DayZ. Pokud jde o hratelnost, zhlédl se tým také v sérii King’s Quest od Sierry. Jakmile ale zabrousíte do některé z diskusí, které se titulu věnují, narazíte na desítky dalších příměrů. Někomu svět připomíná Journey, jiným zase temnou verzi Rime. Ostatně, napište nám sami, jak se vám hra líbí a ke kterému počinu byste ji přirovnali vy.

Ashen zatím nezná přesné datum vydání, ale dorazit na trh má ještě letos. Na Xboxu One X nabídne rozlišení 4K a podporu HDR. A bát se ho nemusí ani PC hráči. Nebude totiž k dispozici jen v microsoftím storu, ale i na Steamu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru