Apple obviňuje Epic ze snah vynutit si speciální dohodu

Tim Sweeney zveřejnil mailovou komunikaci a tvrdí, že rovné podmínky chce pro všechny

Zdroj: Epic Games
23. 8. 2020
Název hry: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Datum vydání: 25. 7. 2017 Platformy: , , , , , , Žánr:

Spor, který se rozhořel mezi Epic Games a společnostmi Apple a Google, píše další dějství. Zatímco zástupci Googlu se k případu vyjádřili jen na samém začátku, kdy odstranili Fortnite ze svého digitálního obchodu, Apple konečně učinil obsáhlejší vyjádření. Napadá v něm Epic Games za zištnou snahu vynutit si speciální dohodu, a to prostřednictvím záměrného porušení pravidel a ujednání, týkající se distribuce aplikací na App Storu. Jde o oficiální právní odpověď na žalobu, kterou podal Epic v polovině srpna, doplněnou mailovou komunikací mezi Timem Sweeneym a zástupci Applu, včetně CEO Tima Cooka.

„Já a moji kolegové obdrželi 30. června e-mail pod CEO Epic Games Tima Sweeneyho, ve kterém žádal o výjimku od naší společnosti, na základě které by mezi námi vznikla speciální dohoda, měnící dosavadní způsob distribuce aplikací od Epic Games na platformě iOS,“ říká viceprezident Applu Phil Schiller, jehož hlavní pracovní náplní je řídit App Store. Epic podle jeho slov žádal o možnost obejít oficiální platební metodu, tedy využívat přímé platby ve svých aplikací, a když mu nebylo vyhověno, Sweeney měl Schillerovi pouze v osudný den sdělit, že se už dále nehodlá omezeními řídit. Sweeney se však po tomto kroku Applu brání a inkriminovaný e-mail zveřejňuje s tvrzením, že nešlo o dílčí dohodu mezi zmiňovanými subjekty, ale o rovné podmínky pro všechny vývojáře.

„Stanovisko Applu je zavádějící. Můžete si přečíst celý email, týkající se tohoto sporu, který je veřejně dostupný. Specificky jsem v žádosti Epicu vymezil, že doufáme ve zpřístupnění stejných [platebních] možností všem vývojářům na iOSu,“ brání se Tim Sweeney na Twitteru. Kompletní mailovou komunikaci pak skutečně zveřejňuje, čímž dostáváme nejen poměrně unikátní pohled pod pokličku, ale také definitivní potvrzení, že Epic celou akci připravoval už několik měsíců. Jak bylo uvedeno výše, žádost o přímé platby byla sepsána už na konci června a Sweeney skutečně žádá, aby Apple přehodnotil svá stanoviska a učinil historickou změnu. „Přinese miliardám uživatelů iOSu práva a svobody, kterých si mohou užívat na vedoucích počítačových platformách Windows a macOS,“ píše Sweeney.

Jak rychle se tedy pomyslný míč na straně Epic Games objevil, tak rychle jej zase šéf společnosti přehodil přes síť a můžeme opět pouze čekat na to, s čím Apple přijde. Připomínáme také, že se blíží lhůta, po jejímž vypršení znepřístupní Apple přístup Epic Games k vývojářským účtům, což se v blízké budoucnosti může dotknout i ostatních vývojářů, kteří na iOSu využívají Unreal Engine. Jak už jsme upozorňovali v článku z minulého týdne, nebude to znamenat instantní vypnutí aplikací, které využívají nástroje Epic Games, ale problémy mohou potenciálně přijít s novým updatem celého operačního systému.

Nahlásit chybu v článku

5

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru