Apple čelí v USA skupinové žalobě kvůli loot boxům

Apple čelí v USA skupinové žalobě kvůli loot boxům

Údajně predátorské praktiky se nelíbí zejména rodičům. Zda jde o hazard, rozhodne soud

Zdroj: Activision
19. 6. 2020

Státy několika evropských zemí řešily v loňském a předloňském roce možnou závadnost loot boxů a jejich případné označení za druh hazardní hry. Ne všechny země se na výsledku shodly, takže zatímco například v Belgii byly loot boxy zakázány a vývojáři tam museli hry buďto upravit, nebo stáhnout z prodeje, vláda Velké Británie loot boxy za hazard neoznačila. Varovala ovšem před riziky mikrotransakcí a vlivu zejména na mladší hráče, kvůli čemuž začali být zákazníci z řad rodičů obezřetnější a kauzy v jednotlivých zemích zapůsobily i na vývojáře. Obecně by se dalo říct, že autoři videoher nyní hledají jiné cesty, jak své hry zpeněžit, a i když bedničky s herním obsahem nezmizely, začínají být součástí herní ekonomiky a ubývá možností, jak do jejích mechanismů vstoupit prostřednictvím skutečných peněz. Pokud bychom se ale zaměřili na prostor mobilních her, tamější situace je stále poměrně divoká a společnost Apple, která ve svém digitálním obchodě nabízí stovky aplikací a her s výše popisovanými prvky, teď kvůli tomu ve Spojených státech čelí skupinové žalobě více než stovky lidí.

Loot boxy v mobilních hrách odpovídají zákonem předkládané definici hazardu v USA, a to ve všech třech stěžejních bodech.

Žaloba byla podána u Federálního soudu východní Kalifornie a žalující strana v ní napadá nezákonné a neférové obchodní praktiky Applu. „Skrze hry, které se prodávají na AppStoru, nebo jsou v něm nabízeny zdarma, podporuje Apple predátorské praktiky vůči zákazníkům, a to včetně dětí. Podporuje u nich nezákonné zapojení do hazardních her a svými postupy umocňuje jejich závislost,“ zní část žaloby, jak ji citují redaktoři magazínu Games Industry. Důležité je pak dodat, že zákony Spojených států momentálně neřadí loot boxy k hazardu, s přihlédnutím k popisovanému přístupu některých evropských zemí to ale chce skupinová žaloba změnit. Odvolává se na to, že loot boxy v mobilních hrách odpovídají zákonem předkládané definici hazardu, a to ve všech třech následujících bodech.

Legislativa USA říká, že je za zařízení pro hazardní hru považován přístroj, který vyžaduje ke spuštění hry vklad s určitou hodnotou, za který může hráč na základě nedefinované pravděpodobnosti získat něco s definovatelnou hodnotou zpět. Žaloba myslí i na případné zpochybnění, zda herní předměty, získané skrze loot boxy, mají nějakou hodnotu a odvolává se na platné zákony, které za hodnotnou věc považují vedle samotných peněz  i nejrůznější poukazy, žetony, herní čas navíc, dárkové karty nebo herní měnu. „Žádnou z těchto podmínek proto nelze zpochybnit, neboť hráči používají iPhone, iPad nebo počítač (1. podmínka), vkládají do hry skutečné peníze, aby odemkli loot-box (2. podmínka) a následně dostanou zpět herní předmět, který má hodnotu (3. podmínka),“ dodává žaloba i navzdory postupům, které společnost Apple zavedla před třemi lety.

Aplikace nabízející „loot boxy“ nebo další mechaniky, které poskytují náhodně distribuované digitální předměty, musí uvádět pravděpodobnost zisku takové věci ještě před nákupem, vymezuje Apple.

V zájmu ochránit spotřebitele aktualizoval Apple podmínky pro distribuci aplikací přes AppStore podmínkou, že všichni vývojáři musí jasně vymezit, jaký další placený obsah lze v aplikaci zakoupit a v případě náhodných mechanik uvádět, co a s jakou pravděpodobností může uživatel získat. „Aplikace nabízející „loot boxy“ nebo další mechaniky, které poskytují náhodně distribuované digitální předměty, musí uvádět pravděpodobnost zisku takové věci ještě před nákupem,“ píše se v podmínkách konkrétně, skupinovou žalobu to ale neodvrací. Jak už bylo uvedeno v úvodu, žalující straně nejde o transparentnost, ale samotný fakt, že Apple takové aplikace vůbec distribuuje a je tudíž pravděpodobné, že o domnělé závadnosti bude v nadcházejících týdnech a měsících rozhodovat soud.

Společnost Apple se k žalobě dosud nevyjádřila.

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru