Fallout 76, Bethesda Softworks, Apokalypsa zabalená v nylonu

Apokalypsa zabalená v nylonu

Bethesda nemá dost problémů s Falloutem 76, tak vytváří další

30. 11. 2018
Název: Fallout 76 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 14. 11. 2018

Udělali by vývojáři z Bethesdy něco jinak, kdyby dopředu věděli, co všechno se bude dít kolem Falloutu 76? Otázka, kterou si musel v uplynulých dnech položit každý, kdo byť jen po očku sleduje kauzu kolem ne zrovna funkčního a zábavného Falloutu 76. Nechápejte mě špatně, proti hře a priori nic nemám, vždycky budu ctít snahu o inovaci a respektuji, že se najdou tací, kterým problémy ve hře tolik nevadí a s bandou kamarádů se po večerech baví. Asi. A rozumím i tomu, že spláchnout do kanálu několikaletou práci spousty lidí Bethesda nemůže. Neměl by ale tím pádem v kancelářích téhle firmy blikat alarm, díky kterému by si všichni jasně uvědomili, že se něco opravdu nepovedlo a jakýkoliv další krok teď musí být extra opatrný, aby případné zákazníky neodvlál úplně? Pokud ne, přestávám mít soucit a slitování, protože vydat rozbitou hru je jedna věc, ovšem vršit na ni další problémy, navíc zcela zbytečně a bez rozmyslu? To už chápat odmítám…

Když se nedaří

O čem je řeč? Samozřejmě o věci, která se děje celkem běžně, což ale nemusí nutně znamenat, že bych ji schvaloval. Přesto, milovníci sběratelských edic se musí čas od času popasovat s tím, že ve vytoužené krabici nenajdou úplně přesně to, co očekávali. Sedět nemusí barevnost, detaily nebo třeba velikost, ale ve většině případů jen každý mávne rukou. Hlavně proto, že se výrobce snaží chybu odčinit nebo na stížnosti v horším případě nereaguje. I to druhé ale nakonec vyznívá lépe, než jak si momentálně počíná Bethesda při snaze omluvit se za jiný materiál tašky, obsažené v edici Power Armor k Falloutu 76.

Původně jsme chtěli látkovou tašku, ale bylo to moc drahé. Změny nechystáme. – zákaznická podpora, Bethesda Gear

Když se podíváte na krásně nasvícenou fotku a přečtete si popisek, uvěřili byste tomu, že si za svých 200 dolarů pořizujete spolu s helmou Power Armoru také látkovou tašku, ve které můžete onu helmu přenášet. Skvělá kombinace! Realita je ale poněkud jiná, vzhledem k tomu, že je taška z laciného nylonu, nepěkně pomačkaná a na míle vzdálená tomu, na co se fanoušci těšili. A mluvím o těch, kteří nedbali na kritiku kvůli dojmům z betaverze, o těch, které si musí v Bethesdě předcházet, aby měli komu příště prodat své hry. Bylo by tedy pochopitelné, očekávat nějakou smysluplnou reakci a vlastně by mě ani nepřekvapila některá ze „slušných výmluv“ v doprovodu s „kompenzací, která nebolí“, jenže ani tohle se Bethesdě nedaří.

Na otázku, proč taška nevypadá jako na obrázku a připomíná spíš futrál na stan, totiž Bethesda odpověděla překvapivě upřímně: „Původně jsme chtěli látkovou tašku, ale bylo to moc drahé. Ne, nic s tím dělat nebudeme, děkujeme.“ A určitě pochopíte, že po takové odpovědi už firma neuspěje s prohlášením, že komunikaci mají na starosti zaměstnanci obchodu Bethesda Gear, nad kterým sami vývojáři nemají žádnou kontrolu. Zvlášť, když nešlo o jedinou, zjevně nepromylšenou odpověď. Jak jinak totiž pochopit další reakci, tentokrát z oddělení péče pro zákazníky, která šokovanému majiteli nylonky přišla posléze? „Kvůli nedostupnosti materiálu jsme se rozhodli pro nylon. Věříme ale, že vám to nezkazí zážitek z jedné z našich nejlepších sběratelských edic.“ Nejlepších? Aha!

Může za všechno taška?

Tohle je zkrátka přešlap, který už vlastně nemá co dočinění s onou taškou, ale je odstrašujícím příkladem, jak neřízené střely dopadají do řad tenčící se základny benevolentních fanoušků a poškozují dobré jméno celé série i vývojářů. Bohužel pro ně ale ani na tomhle místě příběh nekončí, protože Bethesda, a věřím, že v dobré víře, skutečně přichystala omluvu a kompenzaci, jenže ani ta se nezdá být dostačující. Pokud nejste spokojení s tím, co jste v edici Power Armor našli, stačí vyplnit žádost a bude vám na herní účet připsáno 500 Atomů. Tenhle obnos odpovídá 5 dolarům, což je možná fajn, ale ne po všem, co se už stalo. Vtipné také je, že podobná látková taška se nachází přímo ve hře, ale stojí 700 Atomů, takže se znovu pohybujeme na úrovni vtipu z kategorie – To nevymyslíš.

Už se mi skoro ani nechce domýšlet, kam tohle všechno může zajít, protože udělat z Bethesdy exemplární případ se mnohým jeví jako dobrý nápad. Právní firma Migliaccio & Rathod už navíc přemýšlí, jak do toho zapojit inspekci na ochranu zákazníka a Bethesdu podusit, protože podle všeho jde o klamavou reklamu. Zvlášť, když Bethesda neučinila dostatečně důrazné kroky k tomu, aby za ni nešlo nabídku považovat i po zveřejnění incidentu. V popisku na oficiálních stránkách sice stojí, že taška svým vzhledem nemusí odpovídat finální podobě, ale ke změně popisku přímo ve fotce nedošlo a takovou fotku používají i jiní prodejci, kteří se tím automaticky vystavují riziku. I nadále totiž pod taškou svítí slib, že bude látková a to je něco, co ani Todd Howard nezařídí.

Věříme, že vám to nezkazí zážitek z jedné z našich nejlepších sběratelských edic. – oddělení pro péči o zákazníky

A i když s trochou nadhledu všichni rozumí tomu, že tašku vlastně tolik nejde, můžeme v přímém přenosu sledovat, jak se kredibilita jedné herní firmy bortí kvůli špatné komunikaci. Nakolik velký zásah to bude mít do budoucích plánů a přijetí dalších her, odhadovat nebudu, ale klidně se s vámi vsadím, že si u sběratelky The Elder Scrolls na tu tašku všichni vzpomenou.

Nahlásit chybu v článku

18

Napsat komentář

Další články
Nahoru