Anno 1800, Ubisoft, Anno 1800 – recenze

Anno 1800

Stylový návrat slavné strategie. Aktuální díl je největší a zřejmě i nejlepší v celé sérii

Název: Anno 1800 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Recenzovaná verze: PC Žánr: Datum vydání: 16. 4. 2019

Anno 1800 jsem si mohl podrobně vyzkoušet už v betaverzi, ze které jsem si odnesl maximálně pozitivní dojmy. Není proto divu, že jsem na vydání hry čekal s velkými nadějemi, které se k mé radosti takřka beze zbytku naplnily. Anno 1800 je jednoznačně největší a nejambicióznější díl celé série a vývojáři z Blue Byte odvedli perfektní práci. Hráče budovatelských strategií jednoznačně nadchne obří počet budov a výrobních stromů, které na sebe navazují i v pozdějších fázích hry a nečiní tak některé dříve postavené továrny či zemědělská stavení zbytečnými. Na druhou stranu je nutné uznat, že v momentě, kdy se zpřístupní čtvrtá a nakonec i pátá třída obyvatel, začne být management poměrně velkým oříškem a hru v příběhové části dovedete do finále pravděpodobně jen za pomoci dobrého plánování a pečlivého vybalancování všech potřeb.

Vedle příběhového režimu, který může zabrat přes dvacet hodin, vás pak čeká sandboxová či online část – jde ale v podstatě o dvě totožné složky jen s tím rozdílem, že tu druhou můžete hrát až ve čtyřech hráčích najednou. Postupy, které jste se naučili během hraní příběhu, pak uplatníte zejména na poli plánování a efektivnějšího uvažování do budoucna, i tak ale před vámi určitě vyvstanou nové hrozby a úskalí, která budete muset překonat. Ani tak ale nelze Anno 1800 označit za příliš složitou či náročnou hru, jen si vyhraďte dostatek času a obrňte se trpělivostí při dalším a dalším obsazování nových ostrovů a zakládání měst. V závěru k tomu přidejte i nutnost tu a tam bojovat, což není zrovna silná stránka série, ale za pomoci dvou tří silnějších lodí byste neměli mít vážnější problémy. Hra rovněž neobsahuje českou lokalizaci, příběh je ale prostý a v předělových filmečcích je odvyprávěna nikterak zajímavá sága jedné rodiny, která neměla štěstí na obchodní partnery, tedy nic, co byste v případě neznalosti angličtiny neměli zvládnout.

Anno 1800

  • Rozloha a pestrost jednotlivých map, resp. ostrovů
  • Cestování za novými surovinami za oceán
  • Obrovský počet budov a výrobních řetězců
  • Nádherná vizuální stránka spolu s first person kamerou
  • Pohodová hratelnost bez výrazných chyb a glitchů
  • Bojování vždy bylo slabší stránkou série
  • Nepříliš intuitivní systém notifikací a správa questů
  • Nutnost myslet hodně dopředu, pokud nechcete bořit svá vypiplaná města
  • Občas až ubíjející nutnost rozjíždět další a další kolonie či nová města
Anno 1800 je lákavou bonboniérou pro všechny milovníky budovatelských strategií. Nabízí tolik obsahu, že vám budou oči přecházet a nutno dodat, že objevením nového světa rozhodně nic nekončí. Další a další suroviny proudí přes oceán, fungování vesniček a měst je stále komplexnější a udržet křehkou finanční i populační harmonii je příjemnou výzvou. Nebýt nutnosti bojovat, případně plnit drobné "pixel-hunt" úkoly a mít možnost spolehnout se na trochu přehlednější navigaci, dokonalosti by nic nestálo v cestě. Na každý pád vynikající titul, který vás potěší trvanlivou hratelností, vizuálním zpracováním i začištěním celého zážitku.
9 Verdikt

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru