Alienware představuje server pro domácí streamování her

Počítač prý zvládne čtyři hry najednou. Hrát lze odlišné tituly na jedné rozdělené obrazovce

Zdroj: Alienware
3. 1. 2022

Společnost Alienware jen několik dní před zahájením letošního ročníku veletrhu spotřební elektroniky CES představila koncept svého herního serveru určeného pro streamování her po domácí síti. Podobně jako v případě služeb typu GeForce Now, Stadia, Luna či Xbox Cloud Gaming se k němu budou moci připojovat jednotliví hráči a namísto hraní přímo u počítače či konzole streamovat titul do jakéhokoliv zařízení, které je v domácnosti připojeno k internetu. Na zařízení pojmenovaného Alienware Concept Nyx se jako jedni z prvních mohli podívat redaktoři magazínu Tom’s Hardware, a podle prvních informací vychází najevo, že server zvládne odbavit až čtyři hry současně. Na druhou stranu ale Alienware neposkytl žádnou bližší hardwarovou specifikaci stroje, který vypadá zkrátka jako počítač a vše tak zůstává na úrovni konceptu.

Zdroj: Tom’s Hardware

Hlavní myšlenkou popisovaného herního serveru je umožnit několika členům jedné domácnosti hraní kdykoliv chtějí a na jakékoliv dostupné zařízení, ať už by šlo o chytrou televizi, tablet, notebook nebo velký herní počítač. Namísto toho, aby se každý připojoval ke cloudu a zahlcoval připojení k internetu, může hru streamovat po domácí síti a užít si hraní bez výrazných kompromisů. Samozřejmostí ale bude značná, byť zatím nespecifikovaná finanční investice do serveru, a pochopitelně také nutnost vlastnit jednotlivé hry a mít je již na serveru připravené ke hraní. Pokud byste ale byli ochotní tato omezení překonat, v praxi by měl Alienware Concept Nyx fungovat spolehlivě, jak se snažili zástupci společnosti demonstrovat na uzavřené prezentaci.

Pozoruhodné je, že Nyx nabídne i možnost zobrazit obě hry na jednom monitoru či televizi v módu rozdělené obrazovky.

Na serveru byl nejprve spuštěn Cyberpunk 2077, ke kterému prezentující osoba postupně přistoupila skrze televizi, notebook a počítač. Podle dostupných dojmů byl obraz identický na všech třech zařízeních a nedocházelo k žádnému zpoždění či vzájemné desynchronizaci, což potvrzuje, že možnosti domácí sítě jsou zcela dostačující. Na druhou stranu je ale na místě dodat, že streamování her přes LAN není žádnou novinkou a hráči se k němu běžně dostanou prostřednictvím vzdáleného přístupu ke Steamu nebo konzolím PlayStation i Xbox, takže unikátní vlastnosti Nyxu přišly ke slovu až v momentě, kdy byla na serveru spuštěna druhá hra. Pozoruhodné je, že Nyx nabídne i možnost zobrazit obě hry na jednom monitoru či televizi v módu rozdělené obrazovky, a tímto způsobem se podle Alienware dá dostat až na finální počet 4 souběžně běžících titulů.

Zdroj: Tom’s Hardware

Bohužel, účastníci prezentace alespoň podle redakce Tom’s Hardware neobdrželi odpovědi na dotazy týkající se degradace kvality obrazu, resp. celkového přenosu, ani zásadních otázek, zda lze server použít také jako standardní počítač. Posledním střípkem tak zůstává informace o vlastní aplikaci, která má stát s největší pravděpodobností nad aplikacemi služeb jako Steam, GOG, Epic Games Store, EA Play a dalších, a skrze kterou dojde ke spouštění jednotlivých titulů. Právě zde by mělo být možné určit, kterou z běžících her zobrazit a v jakém módu, případně mezi spuštěnými tituly jednoduše přepínat jako u funkce Quick Resume na Xboxu.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru