Alienware představil Switch pro PC hráče

Alienware představil Switch pro PC hráče

Nový kompaktní počítač UFO má podobu handheldu. Zvládne i nejnovější hry na Windows

7. 1. 2020

Odhlédneme-li od zklamání, které mohla vyvolat jen vágní zmínka o PlayStationu 5 během tiskové konference Sony na CES 2020, přeci jen přichází z probíhajícího veletrhu zajímavé informace. Vztaženo na hráče je samozřejmě řeč o nové generaci procesorů a grafických čipů od AMD, resp. Intelu, něco nám ale říká, že tím zdaleka nejzajímavějším je koncept přenosného herního zařízení od Alienware. Jistě, na trhu jsou už dlouhé roky herní notebooky, v případě minipočítače UFO ale vsadili inženýři Alienware na hráčům bližší pojetí a v podstatě okopírovali design Nintenda Switch. Nová konzole běží na modifikovaném launcheru Windows 10 a stejně jako fenomén od Nintenda nabízí odnímatelné ovladače, možnost jejich zapojení do separátního držáku, resp. vytvoření provizorního gamepadu, výklopný stojánek těla zařízení a také dok pro připojení k větší obrazovce.

Koncept se podle obsáhlých článků na řadě technologických webových portálů podařilo udržet v tajnosti už po nějakou dobu, vzhledem k tomu, že si jej například redaktoři Tom‘s Guide mohli vyzkoušet už před časem. Díky tomu se ale dostáváme k řadě zajímavých detailů a dojmů z hraní konkrétních titulů, které jsou pro posouzení na dálku tím pravděpodobně nejdůležitějším. V první řadě se mluví zejména o velikosti celého zařízení, které je už na pohled robustnější než Nintendo Switch. Také rozložení ovládacích prvků není shodné – UFO kopíruje rozložení analogových páček na ovladačí pro Xbox a zmiňovanému vzoru částečně odpovídá i zpracování shoulder tlačítek. Rozdíly by se pak daly najít i v popisovaném stojánku, který se skládá defacto z celé zadní strany zařízení, ve které se navíc nachází otvor pro výdech ventilátoru. Snímání ovladačů nicméně probíhá podobně, jako tomu je u Switche a díky zkosení stran zřejmě nebude docházet k žádnému zmatení, která strana je levá a která pravá.

Novináři, kteří si zařízení vyzkoušeli, mohli vybírat z poměrně pestré palety titulů, zahrnujících například Mortal Kombat 11, World War Z, F1 2019 či Rocket League.

Co se týče displeje, jeho velikost je 8 palců (Switch nabízí 6,2palcový displej, pozn. red.) a měl by nabídnout rozlišení 1900 x 1200 bodů. Už na tomto místě se ale začínáme dostávat do prostoru zahaleného tajemstvím, s přihlédnutím k tomu, že Alienware zatím o technické specifikaci nemluví. Není tedy momentálně patrné, jestli zařízení pohání čipová sada od Intelu, nebo od AMD, nevíme ani, kam až ve smyslu grafického výkonu může UFO jít a logicky nemůžeme probírat ani další veličiny, jako je výdrž baterie, nebo velikost interního úložiště. Jak už ale bylo řečeno v úvodu, novináři, kteří si zařízení vyzkoušeli, mohli vybírat z poměrně pestré palety titulů, zahrnujících například Mortal Kombat 11, World War Z, F1 2019 či Rocket League. Z přiložených obrázků je nicméně patrné, že by mělo zařízení zvládnout například i aktuální ročník Pro Evolution Soccer, Cuphead, Warhammer: Vermintide 2 a bez překvapení také Fortnite. Pocity dosavadních hráčů jsou však téměř bez výjimky pozitivní až nadšené, a i když jsou samozřejmě zmíněny určité ústupky v kvalitě podání grafiky, jde například podle redaktorů The Verge o mnohem lepší zážitek než na zmiňovaném Switchi.

Pomáhá tomu údajně i samotné zpracování konzole, na kterém se podle dosavadních dojmů nešetřilo. Páčky jsou dostatečně tuhé, LED indikátor kolem nich dává vizuální odezvu, že jsou ovladače správně zapojené a bezchybně prý pracují i triggery při využití v závodních hrách, případně střílečkách. Bezproblémové je i zadokování, i když v tomto případě o něm můžeme mluvit v uvozovkách. Namísto zasouvání těla zařízení do skutečného doku stačí údajně zapojit jen USB-C kabel do počítače a rázem hrajete na k němu připojeném displeji. Bohužel se v dostupných článcích příliš nerozebírá, jak se to má v takovém případě s latencí, vzhledem k tomu, že obraz není ze zařízení veden přímo kabelem HDMI a mohly by tudíž vyvstat určité problémy.

Stále je však nutné vést v patrnost, že se jedná o koncept, nikoliv finální produkt a není tudíž jisté, že se kdy vůbec začne prodávat. Představa malého přenosného počítače, určeného výhradně na hry, tedy včetně zásadních rozhodnutí stran designu, je nicméně velmi lákavá a v kombinaci s představovanými výkonnými mobilními čipy obou předních společností také vcelku reálná. Rozhodujícím faktorem ale bude zcela bez pochyb i cena, která může být s přihlédnutím k výkonu i cenám zařízení s nálepkou Alienware poměrně vysoká.

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru