Activision Blizzard žádá o pozastavení sporu s DFEH

Activision Blizzard žádá o pozastavení sporu s DFEH

Zjišťuje, zda je žaloba kvůli nedávné zprávě federální komise o střetu zájmů legitimní

Zdroj: Activision Blizzard
20. 10. 2021

Uplynul týden od zveřejnění důležité zprávy, která může významně ovlivnit soudní spor mezi společností Activision Blizzard a kalifornským úřadem pro férové pracovní podmínky (DFEH). Jak jsme vás informovali 12. října, federální komise EEOC, která sama Activision Blizzard žalovala a výsledkem byla mimosoudní dohoda o založení fondu na vyplacení náhrad a odškodnění dotčeným zaměstnancům, promluvila o možném střetu zájmu několika právníků. Ti, kteří vedou spor proti Activisionu za DFEH, totiž dříve pracovali pro EEOC a i tam se zabývali vyšetřováním Activisionu. To je však v rozporu se zákony, které jasně uvádí, že bývalí státní zaměstnanci nesmí zastupovat soukromého klienta či některý ze států USA ve stejném případě, kterým se zabýval coby veřejný činitel nebo zaměstnanec. A jak předpokládali oslovení právníci a advokáti, toto zjištění může vést až k ukončení prvního zmiňovaného sporu.

Něco takového se skutečně začíná v těchto chvílích dít, když právní zástupci Activisionu podali u kalifornského soud žádost o dočasné zastavení probíhajícího případu. Chtějí získat čas na vlastní prošetření etických obvinění vůči zmiňovaným právníkům a rozhodnout se, jak postupovat při další argumentaci a sporu jako takovém. „Úřad EEOC tvrdí skutečnosti, které by v případě prokázání mohly způsobit situaci, kdy by bylo několika právníkům DFEH zakázáno tento úřad zastupovat,“ řekl mluvčí Activisionu pro Bloomberg. Dodává také, že od tohoto okamžiku by mohly vyvstat závažné otázky ohledně celého vyšetřování DFEH a legitimnosti dosavadního postupu, na základě čehož by bylo možné spor poměrně rychle ukončit. „Společnost Activision Blizzard uctivě žádá o přerušení řízení, aby mohla získat skutečnosti a informace potřebné k určení, zda je vhodné podat návrh na vyloučení nebo jiné opravné prostředky, které chce předložit soudu,“ zní v překladu žádost společnosti, do které lze veřejně nahlédnout. Upozorňuje také na to, že v případném střetu zájmů se může nacházet celý právní tým, pokud spolupracoval s uvedenými právníky, a to je prakticky jisté, což může být jen dalším důvodem k ukončení celého sporu.

Zatímco pro Activision Blizzard by to byla nepochybně výhra, a to bez ohledu na to, že by společnost zůstala pod drobnohledem a minimálně částku 18 milionů dolarů, o které šlo ve sporu s EEOC, by musela poškozeným zaměstnancům zaplatit. Skončil by tím však nepříjemný spor a navenek by se mohl Activision posunout dál. Ne všichni by ale byli s takovým výsledkem spokojeni, jak poukazují zejména americká média a vzhledem k citlivosti celé kauzy se podle očekávání mluví o zametení pod koberec a vyhýbání spravedlnosti. Vodou na mlýn těm, kdo Activision dlouhodobě kritizují, je i absence detailů o nově propuštěných zaměstnanců. Podle vedoucí oddělení stížností Fran Townsend byl pracovní poměr rozvázán s 20 lidmi, jejichž jména ani pozice ale nebyly zveřejněny. Kritici tak mohou pouze spekulovat, zda odpovědnosti čelil někdo z vedení společnosti, což Townsend lakonicky komentovala v rozhovoru pro CBS tím, že na postavení konkrétního člověka v případě sexuálního či jiného obtěžování jednoduše nezáleží. Sama je přitom terčem ostré kritiky za svá předchozí vyjádření, která závažnost činů údajně spáchaných v kancelářích Activisionu, Blizzardu a Kingu bagatelizovala a považovala nařčení za bezpředmětná.

Nyní ale dodala, že po první vlně propuštěných lidí přijde další, a že má momentálně interní vyšetřování v hledáčku dalších 20 lidí, kteří by měli přijít o své místo. Jsou mezi nimi i výše postavení zaměstnanci, ani v tomto případě ale – logicky – nepadla žádná jména.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru