5D Chess přináší šachové partie s cestováním v čase

Jsou pro vás šachy příliš snadné? Zkuste hru v několika dimenzích a časových rovinách

28. 7. 2020
Název hry: 5D Chess With Multiverse Time Travel Vývojář: , Vydavatel: Datum vydání: 22. 7. 2020 Platformy: Žánr:

Šachy jsou jedním z mála sportů, u kterého se hráči běžně příliš nezapotí, tedy alespoň ne tak, aby museli po vyhrané partii ždímat košili. Naplno ovšem dostávají zabrat mozkové závity, které promýšlejí spoustu tahů dopředu, a to nejen ty vlastní, ale i soupeřovy. Z důvodu vysoké obtížnosti proto nejsou šachy běžně vyhledávanou stolní hru, na všechno se ale dá nahlížet i z úplně opačného konce. Najdou se totiž hráči, kterým základní pravidla přijdou směšně jednoduchá a připravují pro sebe i stejně zapálené přátele náročnější výzvy. Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku si mohou vzpomenout na šachy určené pro tři hráče nebo ďábelskou trojrozměrnou variantu, v porovnání s novinkou jménem 5D Chess With Multiverse Time Travel jde ale pouze o slabý odvar, jaký potenciál v základních pravidlech hry leží.

Nosnou myšlenkou minulý týden vydaného titulu je přidání několika nových dimenzí. Šachové partie se totiž v 5D Chess odehrávají v proměnném prostoru i čase, takže pokud se vám už základní verze zdá být z hlediska kombinatoriky až příliš složitá, dovolujeme vám zavřít okno prohlížeče a dělat, jako by nic. Základní princip partie je nicméně stejný, jen možnost cestovat časem zásadně proměňuje vše, co o této hře víte. Hráči mohou například poslat jednu svoji figurku do minulosti, čímž lze nejen zabránit šachmatu v minulosti a potažmo i v přítomnosti, ale vytváří se tím dokonce paralelní časová rovina a s tím i další dimenze šachové zábavy. Potenciál pro nové větve probíhajícího boje navíc vzniká s úplně každým tahem, kdykoli se totiž lze vrátit k libovolnému z předchozích kroků, čímž se časová osa přetne a hlavně rozdělí. Množství nabízených kombinací tahů tím dramatický vzrůstá, ale ruku v ruce přichází i možná nebezpečí. Na hranici šachmatu se totiž mohli hráči ocitnout například několik kol nazpět, kvůli principu cestování v čase se ale jednou zažehnané nebezpečí může kdykoli vrátit. Pokud jste trochu zmatení, raději se podívejte na video, které tentokrát plní svoji funkci dokonale a vydá za další řádky textu.

Vizuálně i takticky obtížným situacím má napomáhat maximálně intuitivní uživatelské rozhraní, které hráčům ulehčí první kroky v neznámém prostředí. Nedílnou součástí hry je také příručka dopodrobna sepsaných pravidel, a pokud do nich máte zájem nahlédnout, základní popis najdete na Redditu a názornou ukázku doprovázenou obrázky na platformě Imgur. Po osvojení pravidel přichází na řadu hra a některý z nabízených herních režimů – na začátku je k dispozici zejména sada výzev, jež mají potenciál prohloubit znalosti herních mechanismů. Vedle toho lze hrát proti umělé inteligenci a samozřejmě i proti živým protivníkům, a to v rámci on-line režimu i lokální šachové partie.

O vývoj hry se postaral Conor Petersen spolu se svým týmem Thunkspace. Pro Petersena jde o první komerční projekt, ambice mu ale zjevně nechybí. A pokud vy na druhé straně nepostrádáte odvahu potrápit svůj mozek a zkusit něco nového, titul 5D Chess With Multiverse Time Travel je k mání na za 8 eur Steamu i v Humble Bundle.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru