Borderlands 3, 2K Games, 2K poslala na insidera vyšetřovatele kvůli Borderlands 3

2K poslala na insidera vyšetřovatele kvůli Borderlands 3

Zveřejněním citlivých informací prý hru poškodil. Insider se brání, že nic tajného nevyzradil

8. 8. 2019
Název: Borderlands 3 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 13. 9. 2019

Youtuber Matt Somers, známý pod přezdívkou SupMatto, který se na stejnojmenném kanále zabývá převážně informacemi o sérii Borderlands, přiznal v nejnovějším videu, že ho navštívili vyšetřovatelé ze společnosti Take-Two Interactive. Scéna jako z akčního filmu se odehrála 25. července, když mu na dveře zaklepali dva muži v oblecích a dožadovali se vstupu do bytu. Z míry vyvedený youtuber jim otevřel a podle svých slov přibližně 40 minut odpovídal na dotazy, týkající se úniků informací o Borderlands 3. Vzhledem k jeho zálibě, rozebírat nejrůznější teorie a poukazovat právě na uniklá data, je vcelku pochopitelné, že se Take-Two o jeho aktivity zajímá, rozbíhá se však debata nad oprávněním k tomuto postupu a jeho přiměřeností.

„Take-Two a 2K berou bezpečnost a ochranu obchodních tajemství velmi vážně. Postup, který jsme zvolili, je výsledkem 10měsíčního vyšetřování v souladu s předchozími kroky tohoto tvůrce [obsahu], který profitoval na porušování námi stanovených pravidel, odtajňování důvěrných informací o jednom z našich produktů a zneužívání našich autorských práv,“ zní stanovisko Take-Two pro webový portál IGN. SupMatto na to odpovídá ve svém videu a říká, že nemá nic, co by před touto společností skrýval, i proto ostatně – byť v rozrušení – spolupracoval při proběhnuvším výslechu. Ve svém vyjádření se SupMatto odkazuje na dubnový incident, kdy sdílel uniklé gameplay video z Borderlands 3, které vypátrali jiní fanoušci série, ovšem přímo z informací, které jim poskytli sami vývojáři hry.

Abyste lépe rozuměli, 29. dubna tohoto roku zveřejnili lidé z Gearboxu video, v němž představovali widget ECHOcast. Ten je určen streamerům na Twitchi, aby mohli nechat své diváky nahlédnout do inventáře a mohli jim připravit rychlé soutěže o předměty do hry. Přímo v tomto videu se ale na krátkou chvíli objeví název účtu, který sloužil k nahrání potřebných záběrů a fanouškům už netrvalo dlouho, než si daný účet na Twitchi našli. K jejich překvapení obsahoval krátký záznam z předchozího hraní Borderlands 3 a klip logicky putoval na sociální sítě. Určitě sami uznáte, že pro Gearbox nešlo vzhledem k velmi nekonkrétnímu obsahu videa o nic tragického a stranou nesmí zůstat ani poznámka, že podobné „chyby“ nebo rozeseté indicie bývají do propagačních materiálů umisťovány zcela záměrně právě ve snaze ponouknout komunitu k pátrání.

Vydavatelé Borderlands 3 říkají, že SupMatto pouštěl do světa citlivé informace už v roce 2018, dlouho před tím, než byla hra oficiálně představena.

Z tohoto pohledu se proto jeví postup Take-Two jako zcela neopodstatněný, ovšem celý příběh na tomto místě nekončí. Jak už padlo výše, zástupci vydavatelské společnosti tvrdí, že návštěva v bytě youtubera byla výsledkem 10měsičního šetření, které tedy logicky zahrnuje mnohem víc prohřešků, než je sdílení jednoho krátkého videa, které mělo zůstat před veřejností skryto. Vydavatelé Borderlands 3 ve svém vyjádření pro IGN říkají, že SupMatto pouštěl do světa citlivé informace už v roce 2018, dlouho před tím, než byla hra oficiálně představena, a snaží se uvést na pravou míru, že SupMatto veřejně neříká úplně všechno. „To, jak o celé situaci informuje, je zčásti neúplné a zčásti nepravdivé. Nejen, že spoustu jeho kroků bylo nelegálních, ale negativně tím také ovlivnil ostatní autory videí a naše fanoušky, kteří se na hru těšili,“ říkají zástupci Take-Two.

Nepřidávají však žádné další detaily, kterými by alespoň naznačili, čím dalším se SupMatto prohřešil a jediné, z čeho lze nyní vycházet, jsou již natočená videa a další pátrání komunity. Youtuber tak měl například nabízet přístup na soukromý Discord s dalšími podrobnostmi o Borderlands 3 těm, kdo podpoří jeho práci na YouTube alespoň 5 dolary měsíčně. Jeho Discord tak byl krátce po návštěvě vyšetřovatelů zrušen. Podobně to dopadlo i v případě kanálu na Twitchi a smazán byl také účet na Twitteru; později však SupMatto uvedl, že tak učinil zcela dobrovolně. Youtuber nicméně před nedávnem smazal také několik starších videí, odkazujících právě na Borderlands 3, k čemuž však neměl mít až do návštěvy vyšetřovatelů žádný zjevný důvod. „Do té doby, než sám přijdu na to, co dělat, pozastavuji vydávání svých videí. Potřebuji nějaký čas, abych to vstřebal, dávám si od Borderlands pauzu“ uzavírá SupMatto své video.

Celá situace pak samozřejmě budí emoce a v dnešních brzkých ranních hodinách se o ní živě mluvilo na Twitteru. Pod hashtagem #boycotborderlands3 vyjadřovali lidé rozdílné postoje a názory na celou kauzu, kolem které stále panuje spoustu neznámých. Faktem totiž zůstává, že pokud SupMatto skutečně vycházel jen z informací, které před ním získal někdo jiný a ke kterým se dostal vinou samotných vývojářů, nemůže být řeč o tom, že by činil něco nelegálního. V opačném případě bude muset Take-Two podniknout další, řekněme, konkrétnější kroky a Matta Somerse o jeho prohřešcích informovat.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru