25 nejčastějších otázek ke konzoli PlayStation 5

Odpovíme vám na nejfrekventovanější dotazy, které nám opakovaně pokládáte k PS5

Zdroj: Vortex

Často jste se nás v posledních dnech ptali na některé věci ohledně PlayStationu 5. Ty nejčastěji dotazy k nové konzoli od Sony jsme dali dohromady a pokusíme se vám dát na ně odpověď. Ačkoli jednotlivé informace padly na mnoha jiných místech, třeba se vám bude hodit, když je najdete v jednom článku a videu. Nezapomínejte přitom prosím na to, že stejná věc může někoho mást, i když ji jiný hráč považuje za banální nebo naprosto jasnou. Není to žádný vyčerpávající definitivní seznam všech kladených dotazů, ale výběr těch, které se alespoň na Vortexu pravidelně opakovaly.

Fungují na PS5 hry z PS3?
Ne. PS5 nabízí zpětnou kompatibilitu u drtivé většiny titulů z PS4, ale hry z PS3 si mohou v podporovaných regionech užít jen předplatitelé cloudové streamovací služby PlayStation Now.

Jak je možné přesunout savy z PS4?
Celý obsah z PS4 je možné přesunout na PS5 včetně stažených her a uložených pozic. Ty lze samozřejmě synchronizovat i přes službu PlayStation Plus do cloudu. U nativních her pro PS5 už však nejde používat k přesunu a zálohování uložených pozic externí úložiště, ale výhradně cloud.

Je možné použít PS4 save na PS5 verzi hry?
Není to automatické, musí se o to zasadit vývojáři. Hry ve zpětné kompatibilitě mají samozřejmě uložené pozice kompatibilní, ale pokud na PS5 vyjde úplně nová verze PS4 hry nebo její remaster, je třeba se vždy ujistit, zda autoři zaručí kompatibilitu uložené pozice.

Dostanou všechny PS4 hry update na PS5 a co když ho nedostanou?
Určitě ne. Každá PS4 hra ale může i bez speciálního patche těžit z rychlého SSD a vyššího výkonu. Nabídne pak minimálně rychlejší loading a stabilnější framerate. Podle našeho měření se ve srovnání s PS4 Pro zkrátily nahrávací časy v průměru přibližně o polovinu. Pokud ale toužíte po vyšším rozlišení, větším frameratu nebo detailnějších texturách, je třeba zásah autorů. Sledujte proto, jaké PS4 hry plánují vývojáři upgradovat speciálním updatem pro PS5.

Jak funguje Remote Play z PS5?
Stejně jako z konzole PS4 je možné i obraz z vaší PS5 streamovat do jiného zařízení. A nemusí přitom jít jen o počítač, ale třeba právě starší PlayStation, který Remote Play z PS5 také podporuje.

Mohou hrát proti sobě hráči z PS4 a PS5?
U zpětné kompatibility by to neměl být žádný problém a u vybraných cross-gen titulů to mohou vývojáři také zajistit.

Jde vymazat hra Astro’s Playroom?
Hra je nainstalovaná na PS5, když ji vybalíte z krabice, ale můžete ji smazat. A pak klidně za čas zase stáhnout.

Má PS5 obdobu funkce Quick Resume?
Ne, taková funkce v PS5 není. Sony nenabízí možnost rychle přepínat více rozehranými tituly. Není ale vyloučené, že se o něco podobného v budoucnu pokusí.

Lze vytvořit v dashboardou složky pro hry?
Ne, v tuto chvíli je možné nainstalované tituly třídit a filtrovat jen za pomoci původních platforem a služeb.

Mohu aktivovat hru Bugsnax v PS Plusu i bez PS5?
Ano, hru je možné aktivovat i bez PS5, stačí předplatné PS Plus. PS5 verze bude v programu až do 4. ledna.

Budou v PS Plus vycházet pravidelně hry pro PS5?
Sony uvedla, že to je její cíl. Nepadlo však explicitně, že počínaje Bugsnaxem budou PS5 hry vycházet v PS Plus každý měsíc. Je pravděpodobné, že zpočátku půjde o nárazové nabídky, časem PS5 tituly doplní stabilně hry pro PS4 a nakonec je za pár let vytlačí, podobně jako se to stalo u PS3 a Vity.

Jak bude fungovat funkce Game Help?
Služba Game Help umožňuje zobrazit nějakou nápovědu v podobě videa, které vytvoří přímo vývojáři. Není však povinnou součástí PS5 her. Je na rozhodnutí autorů, zda ji využijí. Hráči se v takovém případě nemusí obávat spoilerů ani otevírat návody na internetu. Lze předpokládat, že Game Help zužitkují minimálně exkluzivní first party hry. K tomu, abyste nápovědu mohli využít, musíte být předplatitelem PS Plus.

Je možné sledovat čas a postup u trofejí?
Ano, podobně jako už dříve na Xboxu je nyní možné sledovat, kolik času jste strávili hraním konkrétních her, a to nejen těch pro PS5, ale i pro PS4. Trofeje, u kterých to dává smysl, vám napoví, jak daleko jste od jejich splnění. Týká se to například těch, které jsou navázané na sesbírání určitého množství věcí. Jejich postup může být propojen i s funkcí Game Help, která vás nevede k místu, kde vám něco chybí splnit.

Jak velké je SSD?
PS5 je osazena 825GB SSD, ale uživatel má k dispozici pro svůj obsah 667 GB.

Jde SSD rozšířit?
V tuto chvíli není možné rozšířit úložiště konzole pro další PS5 hry. Sony nenabízí žádnou vlastní externí kartu jako Microsoft a vhodné disky pro PS5 teprve přijdou.

Jde použít externí disk pro ukládání, nebo alespoň odkládání her?
Bohužel ne. Na externí disk si můžete exportovat třeba nahraná videa, ale neuložíte na něj hry pro PS5. Nejenže by hry nebylo možné odtud spouštět, protože rychlostí nedosahují patřičných parametrů, ale bohužel není možné ani tituly pro PS5 dočasně na externí disk odložit, aby si je člověk následně přetáhl zpět do konzole a nemusel je stahovat z internetu. Tuto možnost ale Sony zkoumá a je pravděpodobné, že ji nabídne. Hraní z externího disku nikoli.

Je nějaký rozdíl ve výkonu u konzolí s mechanikou a bez ní?
Ne, obě konzole jsou stejně výkonné a liší se právě a jen mechanikou.

Budou konzole a gamepady v jiných barvách?
Ano, ale ne na launch. Další barevné varianty mají dorazit časem.

Je možné vypnout haptiku a adaptivní triggery?
Ano, je to možné. Haptickou zpětnou vazbu i adaptivní triggery je možné zcela vypnout nebo potlačit jejich intenzitu. Důvodem může být prodloužení baterie ovladače DualSense, ale funkce by mohly překážet i některým hráčům s fyzickým hendikepem.

Může konzole stát bez stojánku?
Ne, Sony nabádá základnu nainstalovat, ať už ji postavíte horizontálně nebo vertikálně, aby byla stabilní.

Je stahování na PS5 rychlejší?
Ano, nejen z našeho testování vyplývá, že na stejném připojení je stejné PS4 hry konzole schopná stáhnout rychleji než na PS4.

Mohu použít starší příslušenství?
Ano, ale jak které a jak na co. Třeba DualShock 4 funguje s hrami pro PS4 a PSVR, ale nepoužijete jej na PS5 tituly, pokud nepočítáme streamování do jiného zařízení. Pro virtuální realitu dokonce musíte využít původní příslušenství včetně kamerky, ta nová není s PSVR kompatibilní. Speciální periferie jako joysticky, automatové páky a volanty by ale měly fungovat i s hrami na PS5. S ovladačem DualSense je samozřejmě možné hrát i PS4 hry ve zpětné kompatibilitě.

Podporuje PS5 rozlišení 1440p?
Ne, toto rozlišení konzole nepodporuje. Když se obraz hry renderuje ve 4K, s tímto monitorem se na PS5 downscaluje do 1080p a následně roztáhne na 1440p na výstupu. Alespoň zatím. Není ovšem vyloučené, že plná podpora přibude časem.

Má konzole optický audio výstup?
Ne, stejně jako nové Xboxy ani PS5 nemá optický audio výstup

Kdy PS5 svítí oranžově?
Barva podsvícení se změní na oranžovou v režimu spánku, kdy konzole stejně jako u PS4 může udržet rozehranou hru, stahovat obsah nebo dobíjet ovladač.

Nahlásit chybu v článku

29

Napsat komentář

Mohlo by vás zajímat

Nahoru