25 let ztracená hra se záhadně objevila v retro streamu

25 let ztracená hra se záhadně objevila v retro streamu

Jako kluk naprogramoval jednoduché RPG. O svou hru ale přišel. Zjevila se na internetu

31. 12. 2019

Programátor Rick Brewster se proslavil jako autor bezplatného grafického editoru Paint.net. Ještě předtím ale dělal počítačové hry. V roce 1994 vytvořil coby dvanáctiletý zapálený mladík titul The Golden Flute 4: The Flute of Immortality. Jednalo se o víceméně klasické fantasy RPG s hrdinou, monstry, souboji a kouzly. Hra je založená na textovce The Golden Flute ze stejnojmenné příručky z roku 1984, která sloužila jako příklad, jak si napsat vlastní počítačovou hru. Ve své podstatě nešlo o nic výjimečného. Výjimečný je ovšem její osud. Rick Brewster totiž považoval hru po čtvrtstoletí za ztracenou, když se zničehonic objevila v jednom internetovém streamu.

Udělal jedinou kopii na disketu a tu pak poslal příbuznému na východní pobřeží Spojených států. A víc už o svém výtvoru neslyšel.

Talentovaný mladík na základě příručky vytvořil několik modifikací a pokračování. Druhý a třetí díl má možná podle svých slov ještě někde na půdě. Hru vytvořil na počítači Tandy 1000 TL/2 a pracoval na ní přinejmenším půl roku. Udělal jedinou kopii na disketu a tu pak poslal příbuznému na východní pobřeží Spojených států. A víc už o svém výtvoru neslyšel. Sám přitom přišel o veškerá data, když selhal jeho vlastní disk. Hru proto logicky považoval za nenávratně ztracenou.

O to větší bylo jeho překvapení, když se ho znenadání začali lidé na Twitteru ptát, zda skutečně naprogramoval The Golden Flute 4. Do svého retro vysílání totiž titul zařadil streamer s přezdívkou Macaw. Rick Brewster se domníval, že něco takového není vůbec možné a o celý příběh se pak podělil v sérii příspěvků na Twitteru. Jeho bratranec pravděpodobně nahrál hru na BBS, kde byl aktivní a nejspíš na to sám také zapomněl. The Golden Flute 4: The Flute of Immortality se objevil v archivu uživatele FrostByte a odtud se dostal až do databáze archive.org. 

Díky tomu si můžete zapomenutý titul, který byl považovaný za ztracený, sami vyzkoušet. Byl součástí rozsáhlé kolekce. FrostByte tuto sbírku koupil před pár lety od člověka, který v Los Angeles vedl společnost zaměřenou na shareware. Obsahovala asi 3 tisíce disket a na mnohých z nich se nacházel obsah z BBS od konce osmdesátých let do poloviny devadesátých let. FrostByte si uvědomil jejich historickou hodnotu a pokusil se data ze stovek disket zachránit pro budoucnost, než zmizí navždy. Na archive.org pak kolekci nahrál Jason Scott.

“The Golden Flute IV má být RPG zasazené do kouzelného fantasy království. Máte hrdinu, statistiky, meč a zlaťáky, za které nakupujete lektvary, brnění a kouzla,” popsal Rick Brewster na Twitteru. “Cestujete po náhodně vygenerované mapě a bojujete proti monstrům, která se náhodně objevují ve stylu Final Fantasy,” vysvětlil autor s tím, že nakonec narazíte na finálního bosse, který se vždy ukrývá někde ve světě. Zabijete ho a je konec.

Logicky se nabízí otázka, zda se případní zájemci mohou těšit i na “vydání” druhého a třetího dílu. Brewster se tomu nebrání, ale zatím hry nenašel.

Magazín Kotaku Brewstera kontaktoval a zjistil pár dalších podrobností. Jeho bratranec si prý nepamatuje, že by hru někam nahrával, stala se však nepochybně součástí shareware kompilace Cream of the Crop 5 z roku 1994. Ta byla objevena na FidoNetu. Logicky se tak nabízí otázka, zda se případní zájemci mohou těšit i na “vydání” druhého a třetího dílu. Brewster se tomu nebrání, ale zatím hry nenašel. Mohou být někde na disketách u rodičů, kterých se na to zeptá.

Výsledkem je poměrně neuvěřitelný, ale o to zajímavější příběh. Většina podobných experimentů, studijních projektů a začátečnických pokusů končí v křemíkovém nebi. Velmi často hnijí zapomenuté kdesi v útrobách odložených počítačů až do momentu, než technika vypoví službu, anebo je autoři sami smažou, aniž bychom mohli po letech ocenit jejich historickou zajímavost. Je o to pozoruhodnější, že díky samovolnému šíření přežila tak raritní hra, kterou její vlastní autor považoval za ztracenou.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru